Atgal

Dantų griežimo ir dilimo profilaktika

Nudilę dantys, padidėjęs kramtymo raumenų tonusas, link ausies plintantys galvos skausmai ir pan. įspėja apie galimą bruksizmą.

Kontaktai +370 615 66655
Dantų griežimo ir dilimo profilaktika

Dantų griežimas (kitaip – bruksizmas), tai smilkininio apatinio žandikaulio sąnario veiklos sutrikimas, pasireiškiantis stipriu sukandimu bei dantų trynimu ne kramtymo metu. Šį sutrikimą gali nulemti daugelis veiksnių. Jis gali išduoti paciento patiriamą emocinį stresą, nerimą, psichologinius išgyvenimus, būti susijęs su miego, neurologiniais sutrikimais, agresyvumu. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad bruksizmo išsivystymui įtakos gali turėti ir dantų okliuzinio paviršiaus pokyčiai atsiradus naujai restauracijai, galinčiai turėti įtakos kitų dantų pozicijai.

Bruksizmo priežastys skirstomos į vietines (dantų traumos, per aukštos restauracijos, atipiškas pieninių ir nuolatinių dantų dygimas, dantų paslankumas, lūpų deforamacijos, dantenų hiperplazija), sistemines (smegenų pažeidimai, protinis atsilikimas, Dauno sindromas, virškinimo sistemos sutrikimai, alerginės reakcijos, cerebrinis paralyžius) bei neurologines (nerimas, stresas).

Dantų griežimo ir dilimo profilaktika

Kada kreiptis dėl bruksizmo gydymo

 

Dėl bruksizmo gydymo reikėtų kreiptis pajutus ar pastebėjus jo simptomus, nes apie tai, kad griežiama dantimis, dažniausiai net neįtariama. Apie galimą bruksizmą dažniausiai įspėja nudilę dantys ir padidėjęs kramtymo raumenų tonusas. Kiti griežimo dantimis požymiai – link ausies plintantys galvos ar kramtomųjų raumenų skausmai, dantų jautrumas šalčiui, sukandimo žymės skruosto gleivinėje ar liežuvyje, sutrikęs miegas.

Negydant bruksizmo, dantys vis labiau nusidėvi, sutrumpėja, ima klibėti, didelių apkrovų metu gali skilti, todėl gali tekti juos pašalinti. Dėl ilgalaikio bruksizmo didėja ne tik natūralių dantų, bet ir protezų bei plombų skilimo rizika.

Skiriamas dviejų tipų – miego ir budrumo – bruksizmas. Miego bruksizmas, kurio metu kandimo jėga fiziologinio kramtymo metu veikiančias jėgas viršija net iki 3 kartų, gali turėti itin sunkių pasekmių. Apie šio tipo bruksizmą išduoda periodonto problemos, žandikaulio skausmai, raumenų pertempimas ir nuovargis, galvos skausmas, nudilę dantys, atsiradęs dantų paslankumas, dantų šaknų lūžiai bei ribotas išsižiojimas ryte. Budrumo bruksizmas dažniausiai diagnozuojamas su kitais dantims žalingais įpročiais – specifiniu žandikaulio pozicionavimu, nesąmoningu žandų ar nagų kramtymu, susikoncentravimo metu ar stresą keliančiose situacijose

Kaip gydomas bruksizmas

Diagnozuojant bruksizmą bei dantų nusidėvėjimą ir skiriant gydymo būdus bei profilaktines priemones, labai svarbus kompleksinis požiūris į šią problemą. Norint paskirti efektyviausią griežimo dantimis gydymą, labai svarbu pirmiausia kaip įmanoma tiksliau nustatyti bruksizmo priežastis. Daugeliu atvejų griežimui dantimis taikomas kompleksinis gydymas, kurio metu derinami keli metodai, o pacientu rūpinasi kelių sričių specialistai.

Atvykus konsultacijai, pirmiausia surenkama anamnezė, įvertinama dantų būklė, jų pakenkimo lygis. Bruksizmo gydymas dažnai pradedamas nuo paciento psichologinės būsenos analizavimo ir gali būti gydomas skatinant jo budrumą, sąmoningumą, savo elgesio stebėjimą. Susikaupusią

įtampą gali sumažinti speciali mankšta ar masažas, todėl pacientai gali būti nukreipiami pas kineziterapijos specialistus.

Taip pat gali būti pasitelkiamas ortopedinis gydymas, kurio esmė – sumažinti žalingą dantų griežimo poveikį dantims. Tam naudojami tarpokliuziniai aparatai – naktinės apsauginės kapos. Jos nepanaikina bruksizmo priežasties ir galimų sąnario disfunkcijų, tačiau padeda efektyviai kontroliuoti naktinį bruksizmą ir apsaugo dantų kietuosius audinius.

Viena iš bruksizmo gydymo dalių – pažeistų dantų atkūrimas. Esant nedideliems pažeidimams, nudilusius dantų paviršius galima atkurti atliekant estetinį plombavimą ar pasitelkiant dantų laminates. Kai kreipiamasi pavėluotai, gali prireikti sąkandžio kėlimo, dantų protezavimo, o jeigu dantys dėl griežimo buvo pažeisti ypač stipriai, gali tekti juos pašalinti. Kuo anksčiau kreipiamasi į gydytoją ir kuo mažiau pažeisti dantys, tuo greitesnis ir paprastesnis jų gydymas.

Jeigu griežimo dantimis priežastis – kreivi dantys ir netaisyklingas sąkandis, taikomas ortodontinis gydymas.

Kokio rezultato tikėtis ir kaip juo džiaugtis kuo ilgiau

Suvaldžius griežimą dantimis, pagerėja ne tik fizinė, bet ir psichologinė paciento savijauta –nebereikia nerimauti dėl vis labiau dylančių dantų ir jų praradimo rizikos. Svarbu žinoti, kad gydymo rezultatas priklauso nuo dantų griežimo priežasties. Jeigu jį sukelia netaisyklinga dantų padėtis, nekokybiškos restauracijos, galima efektyviai išspręsti problemą visam laikui. Tačiau, jeigu bruksizmo priežastys psichologinės, gydymo rezultatui didžiausią reikšmę turi paties paciento motyvacija, pasiryžimas keisti gyvenimo būdą bei pastangos suvaldyti patiriamą stresą

Neramina nudilę, paslankūs dantys? Vargina žandikaulio ir galvos skausmai? Registruokitės konsultacijai dėl dantų griežimo ir dilimo gydymo bei profilaktikos klinikoje „Dantų meistrai“ ir efektyviai išspręskite Jus varginančias problemas.

Kokio rezultato tikėtis ir kaip juo džiaugtis kuo ilgiau

Registruotis vizitui

Kviečiame registruotis konsultacijai! Esame pasiruošę suteikti atsakymus į visus Jūsų klausimus, susijusius su odontologiniu gydymu.

Registracija internetu

Norėdami užsiregistruoti vizitui, pateikite žemiau esančius duomenis ir mes su Jumis susisieksime kaip galima greičiau.

Pasirinkite paslaugą

Kokią procedūrą Jums reikia atlikti?

Jums patogiausias vizito laikas

Kuriuo metu Jums būtų patogiausia atvykti?

Mano vizito tikslas

Kokiu tikslu atvykstate?

Kontaktinė informacija apie Jus

Pateikite savo kontaktinius duomenis, kuriais galėtume su Jumis susisiekti.

Į jūsų elektroninį paštą bus siunčiamas priminimas apie jūsų vizitą.