Atgal

Kaip vitaminai ir mineralai padeda dantims?

Žmogaus organizmui gyvybiškai būtini įvairūs mineralai ir vitaminai, kurie padeda palaikyti gerą sveikatą ir savijautą. Labai svarbu, kad gautume subalansuotą jų kiekį: nei per mažai, nei per daug, nes tik tuomet jie tinkamai atlieka savo darbą.

Kaip vitaminai ir mineralai padeda dantims?

Žmogaus organizmui gyvybiškai būtini įvairūs mineralai ir vitaminai, kurie padeda palaikyti gerą sveikatą ir savijautą. Labai svarbu, kad gautume subalansuotą jų kiekį: nei per mažai, nei per daug, nes tik tuomet jie tinkamai atlieka savo darbą. O ar žinote, kokios medžiagų yra ypač naudingos ir reikalingos dantims? Tai fluoras, kalcis, vitaminas D bei fosforas. Užtikrindami pakankamą jų kiekį organizme, jūs ženkliai prisidedate prie ėduonies profilaktikos ir burnos ligų prevencijos.

Fluoras

Fluoras yra natūraliai vandenyje randamas mineralas, kuris ypač svarbus mūsų dantims. Tyrimais nustatyta, kad jis apie 60 proc. gali sumažinti ėduonies atsiradimą. Dėl šios priežasties net 95 proc. visų lyderiaujančių dantų pastų prekinių ženklų savo sudėtyje turi fluoro. Šis elementas apsaugo dantis nuo žalingo rūgščių poveikio ir sumažina ėduonies riziką. Tačiau jo kiekis negali būti per didelis, nes tuomet jis gali silpninti imuninę sistemą, išstumti iš kaulų kalcį ir taip lemti jų trapumą.

Žmogus fluoro gauna kartu su geriamuoju vandeniu, druska, žaliąja arbata, jūros gėrybėmis, špinatais, salotomis, žirniais, taip pat naudodamas dantų pastas bei burnos skalavimo skysčius, kurie yra praturtinti fluoru. Be to, fluoras į mūsų organizmą patenka vartojant produktus, kurie buvo apdoroti fluoro pesticidu, pavyzdžiui, džiovinti vaisiai ir kakavos milteliai, taip pat ruošiant maistą teflonu dengtose keptuvėse.

Taigi, kaip ir viskas gyvenime, taip ir fluoras turi dvi puses. Kai mūsų organizme jo yra nedidelis kiekis, jis padeda apsaugoti dantis. O tuomet, kai viršijama norma, jis tampa kenksmingu sveikatai. Kaip žinoti, kiek fluoro gaunate iš aplinkos? Visų pirma, laboratorijoje galite atlikti kraujo tyrimą ir nustatyti šio elemento kiekį savo organizme. Taip pat paimkite geriamojo vandens mėginį ir ištirkite jame esančio fluoro kiekį. Taip sužinosite, ar jūsų vartojamas vanduo yra tinkamos kokybės ir neturi per daug fluoro.

 

Kalcis

Kalcis – tai mikroelementas, kuris yra gyvybiškai būtinas žmogaus organizmui. Jis padeda raumenims, sąnariams ir kaulams išlikti stipriems, tačiau taip pat saugo ir dantis. Kalcis skatina širdies darbą, padeda kraujui krešėti, mažina nervinį dirglumą ir palaiko kaulų struktūrą. Jis yra atsakingas už gerą dantų ir dantenų sveikatą, nuolat atstatydamas prarastas kalcio daleles.

Kai trūksta šio elemento, žmogui gali pasireikšti mėšlungis, nemiga, padidėjęs nervingumas, galūnių tirpimas, nagų lūžinėjimas, plaukų galiukų skilinėjimas, jų slinkimas. Be to, esant kalcio deficitui, pradeda kraujuoti dantenos ir ima greičiau gesti dantys. Dėl to labai svarbu, kad jūsų maisto racione netrūktų įvairių maisto produktų, turinčių kalcio. Tai pienas ir jo gaminiai, lašiša, migdolai ir kiti riešutai, sėklos, džiovinti abrikosai, jautiena, petražolės, brokoliai, kopūstai, tamsiai žalios spalvos lapinės daržovės.

Geriausiai kalcis įsisavinamas per maistą, tačiau, esant labai dideliam kalcio trūkumui ir norint kuo greičiau atkurti jo balansą organizme, galima papildomai vartoti ir maisto papildus.

Vitaminas D

Vitaminas D mūsų organizme reguliuoja medžiagų apykaitą. Jis padeda įsisavinti kalcį ir išlaikyti jį kauluose bei dantyse. Trūkstant šio vitamino, ima silpnėti raumenys, imunitetas, minkštėja kaulai, mažėja dantų tvirtumas, jie gali tapti paslankūs. Dėl to žmogus išsigąsta, kad jam gali būti prasidėjusi parodontozė, ir skuba pas dantų gydytoją. Jeigu odontologas neranda objektyvių parodontozės priežasčių, paprastai pacientas siunčiamas atlikti kraujo tyrimo, siekiant nustatyti vitamino D kiekį kraujyje. Pasitvirtinus jo trūkumui, skiriamas papildomas šio vitamino vartojimas.

Vitamino D geriausiai gauti tiesiai iš saulės, tačiau Lietuvoje tai padaryti sunku, todėl daugeliui žmonių jo trūksta. Papildomai vitamino D suteikia tam tikri maisto produktai, pavyzdžiui, riebios žuvys, javai, kiaušinių tryniai, žuvų taukai, sviestas, sūris, jautienos kepenys. Vitaminas D taip pat yra gaunamas, vartojant maisto papildus.

Vitaminas D

Fosforas

 Fosforas yra dar vienas naudingas elementas, padedantis mums užtikrinti gerą sveikatą. 85 proc. jo yra randama dantyse ir kauluose. Bendradarbiaudamas kartu su kalciu ir vitaminu D, jis veikia mūsų organizmą ir prisideda prie geros sveikatos bei gražios išvaizdos.

Trūkstant fosforo, žmogus jaučia nuovargį, skundžiasi apetito stoka, jam sunkiau susikaupti, pradeda formuotis rachitas, kaulų suminkštėjimas. Fosforo galite gauti vartodami kalakutieną, tuną, saulėgrąžas, ryžius, avižas, pieno produktus, žuvį, kiaušinius, pupeles, žirnius, jautieną.

Taigi, norėdami išlaikyti savo dantis sveikus kuo ilgiau, pirmiausiai turite pasirūpinti gera burnos higiena, tačiau, kaip supratote, ne ką mažiau svarbi ir subalansuota mityba. Vitaminai ir mineralai, kuriuos gaunate su maistu, turi didžiulę įtaką jūsų dantų tvirtumui ir atsparumui žalingam išorės poveikiui. Tam, kad dantys būtų gražūs ir sveiki, fluoras, kalcis, vitaminas D ir fosforas yra būtini. 

 

Turite klausimų? Norite pasikonsultuoti su dantų gydytoju? Susisiekite su mumis telefonu: +370 615 66655 el.paštu: info@dantumeistrai.lt

Registracija internetu

Norėdami užsiregistruoti vizitui, pateikite žemiau esančius duomenis ir mes su Jumis susisieksime kaip galima greičiau.

Pasirinkite paslaugą

Kokią procedūrą Jums reikia atlikti?

Jums patogiausias vizito laikas

Kuriuo metu Jums būtų patogiausia atvykti?

Mano vizito tikslas

Kokiu tikslu atvykstate?

Kontaktinė informacija apie Jus

Pateikite savo kontaktinius duomenis, kuriais galėtume su Jumis susisiekti.

Į jūsų elektroninį paštą bus siunčiamas priminimas apie jūsų vizitą.