Fluoras yra natūraliai vandenyje randamas mineralas, kuris ypač svarbus mūsų dantims. Tyrimais nustatyta, kad jis apie 60 proc. gali sumažinti ėduonies atsiradimą. Dėl šios priežasties net 95 proc. visų lyderiaujančių dantų pastų prekinių ženklų savo sudėtyje turi fluoro. Šis elementas apsaugo dantis nuo žalingo rūgščių poveikio ir sumažina ėduonies riziką. Tačiau jo kiekis negali būti per didelis, nes tuomet jis gali silpninti imuninę sistemą, išstumti iš kaulų kalcį ir taip lemti jų trapumą.
Žmogus fluoro gauna kartu su geriamuoju vandeniu, druska, žaliąja arbata, jūros gėrybėmis, špinatais, salotomis, žirniais, taip pat naudodamas dantų pastas bei burnos skalavimo skysčius, kurie yra praturtinti fluoru. Be to, fluoras į mūsų organizmą patenka vartojant produktus, kurie buvo apdoroti fluoro pesticidu, pavyzdžiui, džiovinti vaisiai ir kakavos milteliai, taip pat ruošiant maistą teflonu dengtose keptuvėse.
Taigi, kaip ir viskas gyvenime, taip ir fluoras turi dvi puses. Kai mūsų organizme jo yra nedidelis kiekis, jis padeda apsaugoti dantis. O tuomet, kai viršijama norma, jis tampa kenksmingu sveikatai. Kaip žinoti, kiek fluoro gaunate iš aplinkos? Visų pirma, laboratorijoje galite atlikti kraujo tyrimą ir nustatyti šio elemento kiekį savo organizme. Taip pat paimkite geriamojo vandens mėginį ir ištirkite jame esančio fluoro kiekį. Taip sužinosite, ar jūsų vartojamas vanduo yra tinkamos kokybės ir neturi per daug fluoro.
Kalcis
Kalcis – tai mikroelementas, kuris yra gyvybiškai būtinas žmogaus organizmui. Jis padeda raumenims, sąnariams ir kaulams išlikti stipriems, tačiau taip pat saugo ir dantis. Kalcis skatina širdies darbą, padeda kraujui krešėti, mažina nervinį dirglumą ir palaiko kaulų struktūrą. Jis yra atsakingas už gerą dantų ir dantenų sveikatą, nuolat atstatydamas prarastas kalcio daleles.
Kai trūksta šio elemento, žmogui gali pasireikšti mėšlungis, nemiga, padidėjęs nervingumas, galūnių tirpimas, nagų lūžinėjimas, plaukų galiukų skilinėjimas, jų slinkimas. Be to, esant kalcio deficitui, pradeda kraujuoti dantenos ir ima greičiau gesti dantys. Dėl to labai svarbu, kad jūsų maisto racione netrūktų įvairių maisto produktų, turinčių kalcio. Tai pienas ir jo gaminiai, lašiša, migdolai ir kiti riešutai, sėklos, džiovinti abrikosai, jautiena, petražolės, brokoliai, kopūstai, tamsiai žalios spalvos lapinės daržovės.
Geriausiai kalcis įsisavinamas per maistą, tačiau, esant labai dideliam kalcio trūkumui ir norint kuo greičiau atkurti jo balansą organizme, galima papildomai vartoti ir maisto papildus.