Atgal

Gingvitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Ar žinote, kas yra gingvitas? Dažniausiai pacientai atsako: „Ne“, tačiau iš tiesų šį pavadinimą turėtų atsiminti kiekvienas. Gingvitas – tai dantenų uždegimas, kuris paprastai pasireiškia dėl aplink dantis susikaupusių apnašų.

Gingvitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Ar žinote, kas yra gingvitas? Dažniausiai pacientai atsako: „Ne“, tačiau iš tiesų šį pavadinimą turėtų atsiminti kiekvienas. Gingvitas – tai dantenų uždegimas, kuris paprastai pasireiškia dėl aplink dantis susikaupusių apnašų. Tai yra rimtas pavojaus signalas, sakantis, jog turite susirūpinti savo burnos būkle. Negydomas gingvitas progresuoja į periodontitą. Tai dar sunkesnė būklė, galinti nulemti dantų netekimą. Tad šįkart mes jums papasakosime, kokios yra gingvito priežastys, rizikos faktoriai, kaip jį pastebėti ir išgydyti.

Gingvito priežastys

Dažniausia gingvito priežastis yra bakterijų kupinų apnašų kaupimasis aplink dantis. Apnašos sukelia organizmo imuninį atsaką, kuris iššaukia uždegimą. Audiniai sudirgsta, tampa itin jautrūs. Galiausiai, jeigu situacija nėra suvaldoma, tai lemia dantų netekimą ar kitas komplikacijas.

Dantų apnašos yra natūraliai dantis padengianti plėvelė. Dažniausiai ji susidaro esant didelei bakterijų kolonijai, kuri bando prilipti prie lygaus danties paviršiaus. Šios nuolat mūsų burnoje gyvenančios bakterijos gali padėti apsaugoti burną nuo kenksmingų mikroorganizmų, tačiau didelis dantų apnašų kiekis gali sukelti dantų ėduonį ar periodonto ligas. Jeigu apnašos nėra tinkamai pašalinamos, galiausiai jos sukietėja, aplimpa dantį ir liečiasi su dantenomis, jas nuolat dirgindamos. Paprastai tokios kietos apnašos yra geltonos spalvos ir jas gali pašalinti tik odontologas, naudodamas specialius įrankius bei medžiagas.

Gingvito priežastys

Kiti gingvito rizikos veiksniai

Gingvitą gali sukelti ne tik didelis apnašų kiekis, bet ir specifinės bakterijos, virusai, grybeliai, genetiniai veiksniai, sisteminės būklės (alerginės reakcijos, tam tikros ligos), žaizdos, reakcija į svetimkūnius (pvz. protezus).

Hormonų pokyčiai.

Šis rizikos veiksnys gali išryškėti brendimo, menopauzės, nėštumo metu. Dantenos tuo metu gali būti jautresnės, todėl padidėja uždegimo rizika.

Kai kurios ligos.

Mokslininkų teigimu, tokios ligos kaip vėžys, diabetas, ŽIV yra susijusios su didesne gingvito rizika.

Rūkymas.

Nuolatiniai rūkaliai, palyginti su nerūkančiaisiais, gerokai dažniau serga gingivitu.

Amžius.

Gingivito rizika didėja vyresnio amžiaus žmonėms.

Prasta mityba.

Nepilnavertė ar nesveika mityba, kurioje trūksta maistinių medžiagų ir vitaminų, taip pat gali būti gingvito rizikos faktoriumi. Pavyzdžiui, su dantenų ligomis susijęs vitamino C trūkumas.

Šeimos istorija.

Tie žmonės, kurių abu tėvai ar bent vienas iš jų sirgo gingivitu, taip pat rizikuoja susirgti šia liga. Manoma, kad tai susiję su tuo, kokias bakterijas mes įgyjame vaikystėje.

 

Gingvito atpažinimas

Pagrindiniai gingvito požymiai yra raudonos, jautrios ir pūlingos dantenos. Valantis dantis šepetėliu jos iškart sudirgsta ir pradeda kraujuoti, net jeigu viską darote labai švelniai. Kai kuriais atvejais, gingvito požymiai gali būti nematomi pačiam pacientui. Tuomet jį pastebėti gali nebent odontologas reguliaraus profilaktinio pasitikrinimo metu. Štai kodėl gydytojai taip akcentuoja jo svarbą.

Gingvito požymiai:

 • ryškiai raudonos arba violetinės spalvos dantenos;
 • dantenų jautrumas, skausmas jas liečiant;
 • dantenų kraujavimas, valantis dantis šepetėliu ar naudojant siūlą;
 • blogas burnos kvapas;
 • uždegimas, dantenų patinimas;
 • dantenų atsitraukimas nuo dantų;
 • silpnos, suglebusios dantenos.

Gingvito komplikacijos

Savalaikis gingvito gydymas paprastai padeda užkirsti kelią komplikacijoms. Tačiau negydant šios dantenų ligos ji ima plisti ir paveikia vis daugiau aplinkinių audinių, taip pat dantis ir kaulus. Galimos įvairios gingvito komplikacijos:

 • dantenų ar žandikaulio infekcija;
 • periodontito išsivystymas (dar sudėtingesnė būklė, kuri gali lemti dantų netekimą ir kaulo nykimą);
 • dantenų išopėjimas dėl bakterinės infekcijos.

Įvairūs dantenų ligų tyrimai parodė, kad periodontitas netgi gali būti siejamas su širdies ir kraujagyslių bei plaučių ligomis.

Gingvito komplikacijos

Gingvito gydymas

Gera žinia ta, kad gingvitą galima gana lengvai išgydyti, jeigu jis pastebimas anksti ir imamasi visų reikiamų priemonių. Tačiau viskas priklauso nuo jūsų pačių. Visų pirma, svarbu reguliariai lankytis pas odontologą, kuris galėtų nuolat sekti jūsų burnos būklę. Kita dalis – susijusi su jūsų asmeninėmis pastangomis kiekvieną dieną laikytis geros burnos higienos praktikos taisyklių.

Pirmas gingvito gydymo etapas vyksta odontologo kabinete. Laiku pastebėtas gingvitas gydomas gana paprastai. Nuo paciento dantų yra pašalinamos visos susikaupusios kietos ir minkštos apnašos, dantys ir dantenos švariai išvalomi, dezinfekuojami. Priklausomai nuo situacijos sudėtingumo, gydytojas paskiria kitų procedūrų grafiką.

Antrasis etapas vyksta kiekvieną dieną jūsų namuose. Tai labai svarbi gydymo dalis, nes nuo jos priklauso, ar liga bus įveikta sėkmingai, ar ji pasikartos ir progresuos. Tam, kad dantų valymas odontologo kabinete būtų efektyvus, reikalingas kasdienis burnos švaros palaikymas. Pagrindiniai principai, kurių būtina laikytis:

 • valytis dantis minkštu šepetėliu ir pasta mažiausiai du kartus per dieną;
 • atidžiai išsivalyti kiekvieną tarpdantį dantų siūlu bent vieną kartą per dieną;
 • reguliariai skalauti burną antiseptiniu skysčiu.

Atsižvelgdamas į jūsų burnos padėtį, gydytojas gali paskirti papildomas priemones ir veiksmus, kurie padės greičiau išgydyti gingvitą.

 

Turite klausimų? Norite pasikonsultuoti su dantų gydytoju? Susisiekite su mumis telefonu: +370 615 66655 el.paštu: info@dantumeistrai.lt

Registracija internetu

Norėdami užsiregistruoti vizitui, pateikite žemiau esančius duomenis ir mes su Jumis susisieksime kaip galima greičiau.

Pasirinkite paslaugą

Kokią procedūrą Jums reikia atlikti?

Jums patogiausias vizito laikas

Kuriuo metu Jums būtų patogiausia atvykti?

Mano vizito tikslas

Kokiu tikslu atvykstate?

Kontaktinė informacija apie Jus

Pateikite savo kontaktinius duomenis, kuriais galėtume su Jumis susisiekti.

Į jūsų elektroninį paštą bus siunčiamas priminimas apie jūsų vizitą.