Atgal

Blogas burnos kvapas: kas jį sukelia ir kaip jo atsikratyti?

Blogas burnos kvapas – daugeliui pažįstama nemaloni problema. Ji gali sutrukdyti geram pasimatymui, pokalbiui dėl darbo ar paprastam susitikimui su draugais.

Blogas burnos kvapas: kas jį sukelia ir kaip jo atsikratyti?

Blogas burnos kvapas – daugeliui pažįstama nemaloni problema. Ji gali sutrukdyti geram pasimatymui, pokalbiui dėl darbo ar paprastam susitikimui su draugais. Dažniausiai blogą kvapą lemia nepakankama burnos higiena ar stiprų aromatą skleidžiančių maisto produktų vartojimas, tačiau jis gali būti ir rimtesnių sveikatos sutrikimų ženklas.  

Kas sukelia blogą burnos kvapą?

Egzistuoja daug priežasčių, kurios gali sukelti blogą burnos kvapą. Nemažai jų yra visai nepavojingos sveikatai, tačiau pasitaiko ir tokių, kurios signalizuoja apie rimtą pavojų.

 

Bakterijos

Kiekvieno žmogaus burnoje gyvena šimtai rūšių skirtingų bakterijų, kurios gali sukelti blogą kvapą. Burna yra tarsi natūralus šiltnamis, kuriame šios bakterijos turi puikias sąlygas daugintis. Kai žmogus pavalgo ir po to neišsivalo dantų, bakterijos ima maitintis maisto likučiais, pasilikusiais burnoje. O štai pasimaitinusios bakterijos išskiria šalutinius produktus, kurie ir skleidžia blogą kvapą.

 

Burnos sausumas

Jaučiate, kad jūsų burna yra tarsi išdžiuvusi? Gali būti, kad ji gamina nepakankamą seilių kiekį. Seilės mums yra labai svarbios, nes jos nepailsdamos dirba visą parą švarindamos burną. Jeigu jūsų seilių kiekis yra nepakankamas, tuomet streikuoja natūrali burnos valymosi funkcija. Sausumą gali sukelti įvairios priežastys: tam tikrų vaistų vartojimas, seilių liaukų problemos ar kvėpavimas per burną.

 

 Dantenų ligos

Nuolatinis prastas burnos kvapas gali signalizuoti apie pažengusią dantenų ligą. Tai yra vienas pagrindinių jos požymių. Dantenų ligas paprastai sukelia tam tikrų bakterijų perteklius, kurios prisiklijuoja prie dantų ir sudaro gausų apnašų sluoksnį. Pamažu minkštos apnašos sukietėja ir tampa dantų akmenimis. Jeigu apnašos yra ilgai nepašalinamos, galiausiai jos sukelia dantenų uždegimus. Šiuo atveju blogas kvapas nėra blogiausias požymis, nes negydomas uždegimas veda į dantų netekimą.

 

 Maistas

Česnakai, svogūnai, kava, alus … Tai tik keletas maisto produktų, kurie sukelia blogą burnos kvapą. Visa laimė, kad šis burnos kvapas yra laikinas ir nėra jokios rimtos ligos signalas. Tiesiog svarbu žinoti, kad prieš svarbų susitikimą ar renginį, šių produktų geriau nevartoti.

 Rūkymas

Rūkymas ne tik sukelia blogą burnos kvapą, bet ir aptraukia dantis neestetiška geltona spalva bei sukelia daugybę rimtų sveikatos sutrikimų. Tabakas dirgina burnos audinius, padidėja jų jautrumas. Rūkantys žmonės daug dažniau kenčia nuo dantenų ligų, o jų gijimo procesas būna ilgesnis. Kadangi rūkymas paveikia uoslės jutimą, rūkantieji dažnai patys nejaučia, koks nemalonus kvapas sklinda iš jų burnos.

 

 Įvairios ligos

Jeigu jūs namuose kasdien sąžiningai valotės dantis, o dantų gydytojas, apžiūrėjęs jus, atmetė visas galimas odontologines blogo kvapo priežastis, gali būti, kad blogą burnos kvapą lemia kitos sveikatos problemos, pavyzdžiui, skrandžio refliuksas, sinusų būklė, diabetas, inkstų ar kepenų ligos. Tokiu atveju būtina kuo greičiau apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ir išsiaiškinti tikrąją blogo kvapo priežastį.

Kaip atsikratyti blogo burnos kvapo?

Jeigu burnos kvapą sukėlė liga, būtina tą ligą kuo greičiau gydyti. Blogas kvapas yra tik vienas iš simptomų, kuris šiuo atveju suveikia kaip signalizacija. Norėdami išvengti rimtesnių pasekmių sveikatai, turite apsilankyti pas medikus. Tačiau visais kitais atvejais, kai norite turėti šviežią ir gaivų burnos kvapą, pasinaudokite šiais mūsų patarimais.

 

 Valykite dantis

 Valykite dantis du kartus per dieną minkštu dantų šepetėliu ir dantų pasta. Dantų siūlu išvalykite visus tarpdančiuose pasislėpusius maisto likučius, taip neleisdami maitintis ir daugintis bakterijoms, sukeliančioms blogą burnos kvapą.

 

 Nepamirškite liežuvio

 Daugelis valydami dantis pamiršta pasirūpinti savo liežuviu. Tai didelė klaida, nes būtent ant jo slepiasi didžiausias kiekis blogą kvapą sukeliančių bakterijų. Iškišę liežuvį, galite matyti, kad jis padengtas baltu ar rusvu apdangalu. Štai čia jos ir slepiasi. Išilginiais judesiais nuvalykite liežuvį paprastu dantų šepetėliu ar specialiu liežuvio šepetėliu.

 

 Skalaukite burną

 Burnos skalavimo priemonės gali padėti nužudyti bakterijas arba sumažinti jų kiekį ir taip užmaskuoti blogą kvapą, tačiau tai tik laikinas sprendimas. Kuo ilgiau neišsivalote dantų ir nepašalinate maisto likučių iš burnos, tuo vis labiau prastėja aromatas, sklindantis iš burnos.

 

 Valykite protezus

 Jeigu nešiojate išimamus protezus, nakčiai būtinai juos išsiimkite ir atidžiai išvalykite. Kitą rytą atgal įsidėkite tik švarius protezus.

 

 Palaikykite seilėtekį

 Norėdami padidinti seilių kiekį burnoje, valgykite daugiau sveikų produktų, kuriems reikalingas „rimtas“ kramtymas. Tai gali būti morkos ar obuoliai. Taip pat galite pakramtyti becukrę gumą ar sučiulpti cukraus neturintį saldainį. Dantų gydytojas šiuo atveju gali jums rekomenduoti naudoti dirbtines seiles.

 

 Meskite rūkyti

 Taip, tai sunku. Tačiau šis žalingas įprotis kenkia ne tik burnos kvapui, bet ir visam organizmui. Atsikratę rūkymo jūs ne tik pajusite malonesnį aromatą, bet ir pastebėsite, kaip greitai pagerės bendra sveikata ir gyvenimo kokybė.

 

 Reguliariai lankykitės pas odontologą

 Jeigu jums neramu dėl burnos kvapo, užsirašykite vizitui pas odontologą. Reguliari burnos patikra dukart per metus leis aptikti tokias problemas kaip dantenų ligos ar burnos sausumas dar ankstyvose stadijose ir išvengti šių ligų progreso. Jeigu odontologas neras blogo kvapo priežasčių burnoje, tuomet jums patars apsilankyti pas šeimos gydytoją.

 

Turite klausimų? Norite pasikonsultuoti su dantų gydytoju? Susisiekite su mumis telefonu: +370 615 66655 el.paštu: info@dantumeistrai.lt

Registracija internetu

Norėdami užsiregistruoti vizitui, pateikite žemiau esančius duomenis ir mes su Jumis susisieksime kaip galima greičiau.

Pasirinkite paslaugą

Kokią procedūrą Jums reikia atlikti?

Jums patogiausias vizito laikas

Kuriuo metu Jums būtų patogiausia atvykti?

Mano vizito tikslas

Kokiu tikslu atvykstate?

Kontaktinė informacija apie Jus

Pateikite savo kontaktinius duomenis, kuriais galėtume su Jumis susisiekti.

Į jūsų elektroninį paštą bus siunčiamas priminimas apie jūsų vizitą.