Atgal

Viskas, ką reikia žinoti apie dantis: kokie, kiek ir kada

Dantys yra būtina mūsų organizmo dalis, padedanti ne tik sukramtyti maistą, bet ir susikalbėti. O spindinti sveikų ir tvarkingų dantų šypsena yra vienas gražiausių veidą puošiančių aksesuarų.

Viskas, ką reikia žinoti apie dantis: kokie, kiek ir kada

Dantys yra būtina mūsų organizmo dalis, padedanti ne tik sukramtyti maistą, bet ir susikalbėti. O spindinti sveikų ir tvarkingų dantų šypsena yra vienas gražiausių veidą puošiančių aksesuarų. Įprastai, kiekvienas žmogus per visą savo gyvenimą turi po du dantų rinkinius: pieninius (vaikiškus dantis) ir nuolatinius (suaugusiojo dantis). Šiame straipsnyje apžvelgsime tiek vienus, tiek kitus dantis, jų tipus bei atliekamas funkcijas.

Danties sluoksniai

Dantis sudaro keli skirtingi sluoksniai: emalis, dentinas, pulpa ir cementas. Emalis, kuris yra pati kiečiausia medžiaga, esanti žmogaus kūne, dengia danties išorę. Daugiausiai jis sudarytas iš akmens kietumo mineralo, vadinamo kalcio fosfatu. Po juo eina antrasis sluoksnis – dentinas, kuris yra kiek minkštesnis už emalį. Giliausiai danties viduje slypi pulpa. Tai gyva dalis, kurią sudaro nervai ir kraujo ląstelės. Dar viena danties dalis yra vadinama cementu. Tai jungiamojo audinio sluoksnis, tvirtai laikantis dantų šaknis prie dantenų ir žandikaulio.

Dantų tipai

Žmogaus dantys yra keturių tipų: kandžiai, iltiniai, kapliai ir krūminiai.

  •       Kandžiai. Tai priekiniai dantys, kuriais mes kandame maistą. Jie yra plokšti ir turi ploną kraštą. Tiek vaikai, tiek suaugusieji turi po 8 kandžius: 4 viršutiniame ir 4 apatiniame žandikaulyje.
  •       Iltiniai. Tai aštrūs, nusmailėjantys ir ilgiausi iš visų dantų, kurie padeda atplėšti maisto gabalėlius. Ir vaikai, ir suaugusieji jų turi vienodai: po 2 iltinius dantis kiekvienoje eilėje. Pirmieji nuolatiniai iltiniai dantys vaikams pradeda augti apie 10-12 metus. Paprastai apatiniai iltiniai išdygsta greičiau nei viršutiniai.
  •       Kapliai. Šie dantys jau gerokai didesni už priekinius, su daugybe keterų, kurios padeda smulkinti maistą. Suaugusieji turi 8 kaplius: po 4 kiekvienoje eilėje. Jie išsidėstę iškart už iltinių dantų. Tuo tarpu maži vaikai kaplių neturi, nes šie dantys yra tik nuolatiniai, išdygstantys apie 10-12 metus.
  •       Krūminiai. Jie yra didžiausi iš visų dantų, turintys didelį plokščią paviršių su keteromis, kurios padeda galutinai sukramtyti maistą ir jį susmulkinti prieš nuryjant. Paprastai krūminiai dantys turi nuo 2 iki 4 šaknų. Suaugusiųjų burnoje yra 12 nuolatinių krūminių dantų: 6 apatiniame ir 6 viršutiniame žandikaulyje. Tuo tarpu vaikai turi 8 pieninius krūminius dantis. Paskutinieji suaugusiųjų krūminiai dantys dar yra vadinami protiniais. Šie dantys įsitaiso tolimiausiuose žandikaulio kampuose. Iš viso jų yra 4. Jie pradeda dygti apie 17-25 metus, tačiau kai kuriems žmonėms jie gali visai neišdygti arba likti įstrigę kaule ir niekada nepasirodyti paviršiuje. Labai dažnai šie dantys neišdygsta tinkamai ir didina infekcijos riziką bei blogina aplinkinių dantų padėtį. Be to, juos labai sunku išvalyti dėl nepatogios padėties, todėl protiniai dantys greitai genda. Tokiais atvejais odontologui gali tekti juos pašalinti.
Dantų tipai

Dantų skaičius ir dygimo laikas

Vaikai savo burnoje iš viso turi 20 pieninių dantų. Pirmieji dantys pradeda dygti apie 6 mėnesį. Paprastai visi pieniniai dantys išdygsta iki 3 metų. Pirmieji vaikiški dantys, kurie pradeda kristi – tai apatiniai priekiniai. Dažniausiai mažieji praranda visus pieninius dantis iki 14 metų.

Kol pieniniai dantys pamažu iškrenta, juos pakeičia 28 nuolatiniai dantys. Pirmieji nuolatiniai dantys pradeda dygti apie 6 gyvenimo metus. Paauglystės pabaigoje paprastai ima dygti ir protiniai dantys. Taip galiausiai burnoje susiformuoja iš viso 32 nuolatinių dantų rinkinys.

Pieninių dantų dygimo ir iškritimo laikas pagal dantų tipus:

 

Danties tipas Dygimo amžius Iškritimo amžius
Viršutinis žandikaulis
Centrinis kandis 8–12 mėnesių 6– 7 metų
Šoninis kandis 9–13 mėnesių 7–8 metų
Iltinis 16–22 mėnesių 10–12 metų
Pirmasis krūminis 13–19 mėnesių 9–11 metų
Antrasis krūminis 25–33 mėnesių 10–12 metų
Apatinis žandikaulis
Antrasis krūminis 23–31 mėnesių 10–12 metų
Pirmasis krūminis 14–18 mėnesių 9–11 metų
Iltinis 17–23 mėnesių 9–12 metų
Šoninis kandis 10–16 mėnesių 7–8 metų
Centrinis kandis 6–10 mėnesių 6–7 metų

Nuolatinių dantų dygimo laikas pagal dantų tipus:

 

Danties tipas Dygimo amžius
Viršutinis žandikaulis
Centrinis kandis 7–8 metų
Šoninis kandis 8–9 metų
Iltinis 11–12 metų
Pirmasis kaplys 10–11 metų
Antrasis kaplys 10–12 metų
Pirmasis krūminis 6–7 metai
Antrasis krūminis 12–13 metų
Trečiasis krūminis (protinis) 17–21 metų
Apatinis žandikaulis
Trečiasis krūminis (protinis) 17–21 metų
Antrasis krūminis 11–13 metų
Pirmasis krūminis 6–7 metų
Antrasis kaplys 11–12 metų
Pirmasis kaplys 10–12 metų
Iltinis 9–10 metų
Šoninis kandis 7–8 metų
Centrinis kandis 6–7 metų

Kiekvieno vaiko dantų dygimo ir jų iškritimo amžius gali skirtis, todėl tėvams nereikėtų pernelyg jaudintis, jeigu jų vaiko dantys tiksliai neatitinka aukščiau pateikto grafiko. Į odontologą vertėtų kreiptis tuomet, jei vėluojama ilgiau nei 1 metus. Dantų gydytojas atliks rentgeno tyrimus, kurie parodys, ar nuolatiniai dantys dygsta ir tinkamai vystosi.

Atidžiai prižiūrint dantis ir palaikant gerą burnos higieną, galima išsaugoti tvirtus ir sveikus dantis visą savo gyvenimą.

 

Turite klausimų? Norite pasikonsultuoti su dantų gydytoju? Susisiekite su mumis telefonu: +370 615 66655 el.paštu: info@dantumeistrai.lt

Registracija internetu

Norėdami užsiregistruoti vizitui, pateikite žemiau esančius duomenis ir mes su Jumis susisieksime kaip galima greičiau.

Pasirinkite paslaugą

Kokią procedūrą Jums reikia atlikti?

Jums patogiausias vizito laikas

Kuriuo metu Jums būtų patogiausia atvykti?

Mano vizito tikslas

Kokiu tikslu atvykstate?

Kontaktinė informacija apie Jus

Pateikite savo kontaktinius duomenis, kuriais galėtume su Jumis susisiekti.

Į jūsų elektroninį paštą bus siunčiamas priminimas apie jūsų vizitą.