Atgal

Dantų griežimas: kaip kovoti su šia problema?

Bruksizmas (dantų griežimas) – tai situacija, kurios metu žmogus trina dantis vienas į kitą, jais girgždina ar labai stipriai sukanda. Dažniausiai jis pasireiškia miegant, tačiau stiprus dantų sukandimas gali vykti ir dienos metu, ypač jei esate stipriai įsijautęs į kokią nors veiklą.

Dantų griežimas: kaip kovoti su šia problema?

Bruksizmas (dantų griežimas) – tai situacija, kurios metu žmogus trina dantis vienas į kitą, jais girgždina ar labai stipriai sukanda. Dažniausiai jis pasireiškia miegant, tačiau stiprus dantų sukandimas gali vykti ir dienos metu, ypač jei esate stipriai įsijautęs į kokią nors veiklą. Tad kaip atpažinti bruksizmą, dėl ko jis prasideda ir ką daryti, kad jo išvengtumėte – į visus šiuos klausimus atsako klinikos „Dantų meistrai“ odontologai.

 

Kokie yra bruksizmo simptomai?

Kai miegodami griežiate dantimis, į šį veiksmą įdedate labai daug jėgos – daug daugiau nei galėtumėte toleruoti dienos metu, būdami sąmoningi. Dėl to bruksizmas susijęs su tam tikra žala. Kuo didesne jėga spaudžiate dantis ir kuo ilgiau šis procesas vyksta, tuo didesnė bus padaryta žala.

Bruksizmo požymiai:

  • naktį jūs griežiate dantimis arba suspaudžiate juos taip, kad tai girdi šalia gulintis žmogus;
  • jūsų dantys yra plokšti, lūžę, suskilę ar laisvi;
  • jūsų dantų emalis yra nudėvėtas taip, kad atidengia gilesnius dantų sluoksnius;
  • jaučiate dantų skausmą ar jautrumą;
  • jūsų žandikaulio raumenys yra pavargę, įtempti arba žandikaulis užsifiksavęs taip, kad negalite stipriau jo praverti ar iki galo sukąsti;
  • jaučiate žandikaulio, kaklo, veido ar ausų skausmą;
  • jus vargina galvos maudimas smilkiniuose;
  • vidinės skruostų pusės yra pažeistos sukandimų;
  • jūsų miegas yra sutrikęs.

Pacientai, kuriuos dantų griežimas kamuoja naktimis, paprastai turi ir kitų su miegu susijusių sutrikimų, tokių kaip knarkimas ar miego apnėja.

Bruksizmo požymiai:

Kokios yra dantų griežimo priežastys?

Reikia pasakyti, kad bruksizmas yra vienas tų reiškinių, kurio mokslas nėra iki galo išaiškinęs ir nėra žinomos tikslios jo priežastys. Tačiau manoma, kad jį lemia fizinių, psichologinių ir genetinių veiksnių derinys. Tai gali būti netinkamas dantų sąkandis, kreivi dantys, didelis stresas ar tiesiog per daugelį metų susiformavęs įprotis.

Paprastai dantų griežimas susijęs su nervine įtampa ir susijaudinimu. Jis gali kilti dėl tokių emocijų kaip nerimas, stresas, pyktis, nusivylimas, įtampa. Taip pat jis gali būti kaip įveikos strategija ar įprotis gilaus susikaupimo metu.

 

Bruksizmui priskiriami tokie rizikos faktoriai:

  •  Stresas. Padidėjęs nerimo ar streso lygis, pyktis, nusivylimas gali lemti dantų griežimo atsiradimą.
  • Amžius. Bruksizmas labai paplitęs tarp mažų vaikų, bet jie dažnai jį tiesiog „išauga“.
  • Asmenybės tipas. Bruksizmo rizika didėja žmonėms, kurie pasižymi agresyvumu, yra hiperaktyvūs, mėgsta konkuruoti.
  • Vaistų ir kitų produktų vartojimas. Dantų griežimas gali būti nedažnas kai kurių vaistų, tokių kaip antidepresantai, šalutinis poveikis. Tabakas, kava ir kiti gėrimai, turintys kofeino, taip pat didina bruksizmo riziką.
  • Šeimos istorija. Bruksizmas dažnai pasireiškia skirtingiems tos pačios šeimos nariams.
  • Kiti sutrikimai. Dantų griežimas siejamas su kai kuriais psichinės sveikatos ir medicininiais sutrikimais, tokiais kaip Parkinsono liga, demencija, refliuksas, epilepsija, miego apnėja, dėmesio stoka, hiperaktyvumo sutrikimai.

 

Kaip žinoti, ar mane kamuoja dantų griežimas?

Pacientai dažniausiai patys nepastebi bruksizmo. Tai jiems pasako sutuoktinis, miegantis šalia ir nuolat klausantis jų naktinio griežimo. Bruksizmas gali būti ir begarsis, kuomet žmogus yra linkęs tiesiog labai stipriai sukąsti dantis. Bet kokiu atveju, labai svarbu nuolat lankytis pas dantų gydytoją profilaktiniam pasitikrinimui. Odontologas, apžiūrėdamas burną, pamatys dantų nudilimą ar kitas bruksizmo sukeltas pasekmes anksčiau nei jos spės pridaryti rimtos žalos ir laiku pasiūlys tinkamus gydymo būdus.

 

Kaip gydomas dantų griežimas?

Paprastai silpnas dantų griežimas nėra gydomas. Dauguma vaikų bruksizmą naktimis išauga, o suaugusieji taip stipriai dantų nesukanda, kad būtų reikalingas specialus gydymas. Tačiau kai kurie pacientai šį reiškinį patiria nuolat ir stipriai, todėl yra pasitelkiami įvairūs metodai ir priemonės gydymui bei rekomendacijos paciento gyvensenos keitimui.

  • Burnos apsaugos priemonės. Jums gali būti pasiūlyta speciali apsauginė dantų kapa, kurią reikia įsidėti į burną prieš einant miegoti. Ji būna pagaminta iš kieto akrilo ar kitos medžiagos, kuri padeda apsaugoti dantis, sugeria spaudimo jėgą ir neleidžia trinti dantų vienas į kitą.
  • Dantų korekcija. Kai kuriais sudėtingais atvejais, kai dėl dantų nudėvėjimo atsiranda jautrumas ar nudyla didelė dantų dalis, gydytojams tenka atlikti plombavimą arba vainikėliais atkurti kramtomąjį paviršių.
  • Nerimo valdymas. Jei dantimis griežiate dėl patiriamo streso, šios problemos galite atsikratyti atlikdami atsipalaidavimą skatinančius pratimus, pasitelkdami meditaciją. Taip pat gali padėti psichoterapeuto konsultacijos.
  • Elgesio keitimas. Galite sąmoningai koreguoti savo elgesį, bandydami nuolat palaikyti tinkamą burnos ir žandikaulio padėtį. Ją jums padės nustatyti dantų gydytojas.
  • Vaistai. Tai nėra pirmoji priemonė, norint panaikinti bruksizmą, tačiau kai kuriais atvejais jums gali būti išrašomi tokie medikamentai kaip raumenų relaksantai, nuskausminamieji, raminamieji, priešuždegiminiai vaistai ar netgi botulino toksino injekcijos.

 

Ką pats pacientas gali padaryti, kad sumažintų dantų griežimą?

Kiekvienas žmogus savo elgesiu gali daryti didžiausią įtaką asmeninei sveikatai ir savijautai. Yra daugybė veiksmų, kuriuos galite atlikti, kad sumažintumėte dantų griežimą ir visas su juo susijusias pasekmes. Štai keletas jų:

  • sumažinkite patiriamo streso kiekį arba mokykitės ramiau į jį reaguoti, ieškodami sau tinkamų valdymo technikų (klausykite muzikos, sportuokite, pagulėkite šiltoje vonioje, susiraskite naują hobį);
  • vakarais venkite tokių stimuliatorių kaip alkoholis, kava ir kiti kofeino savyje turintys gėrimai;
  • valgykite maistingą, sveiką ir mažai cukraus turintį maistą;
  • išsiugdykite gerus miego įpročius: eikite miegoti anksti, skirkite miegui 7-8 valandas, nenaršykite telefone prieš pat miegą, užsitraukite naktines užuolaidas, kad netrikdytų šviesa;
  • reguliariai lankykitės pas odontologą – gydytojas padės laiku pastebėti bruksizmo požymius ir ištaisyti sukeltą žalą.

 

Turite klausimų? Norite pasikonsultuoti su dantų gydytoju? Susisiekite su mumis telefonu: +370 615 66655 el.paštu: info@dantumeistrai.lt

Registracija internetu

Norėdami užsiregistruoti vizitui, pateikite žemiau esančius duomenis ir mes su Jumis susisieksime kaip galima greičiau.

Pasirinkite paslaugą

Kokią procedūrą Jums reikia atlikti?

Jums patogiausias vizito laikas

Kuriuo metu Jums būtų patogiausia atvykti?

Mano vizito tikslas

Kokiu tikslu atvykstate?

Kontaktinė informacija apie Jus

Pateikite savo kontaktinius duomenis, kuriais galėtume su Jumis susisiekti.

Į jūsų elektroninį paštą bus siunčiamas priminimas apie jūsų vizitą.